PGA Tour: Επιστροφή στους τίτλους για τον Τζον Ραμ (vid)

Νικητής με διαφορά ενός χτυπήματος στο όπεν του Μεξικού.

Ο Τζον Ραμ πήρε τον πρώτο του τίτλο μετά την κατάκτηση του US Open το καλοκαίρι του 2021 στο Τόρεϊ Πάινς καθώς αναδείχθηκε νικητής στο όπεν του Μεξικού για το PGA Tour. Τόνι Φινάου και Μπράντον Βου έκλεισαν με 63 χτυπήματα τον τελευταίο γύρο ενώ ο Κερτ Κιταγιάμα είχε μπέρντι στην 18η και τελευταία με τους παραπάνω γκόλφερ να μοιράζονται τη δεύτερη θέση, ένα χτύπημα πίσω από το νικητή.

Ο Ραμ, νούμερο δύο στην παγκόσμια κατάταξη, ήταν το μεγάλο φαβορί για τη νίκη και το έδειξε από τον πρώτο γύρο τον οποίο ολοκλήρωσε με 64 χτυπήματα. Με αυτή τη νίκη ο Ισπανός ανέβηκε στην έκτη θέση του FedexCup. Ο Ραμ μετράει 14 τίτλους καριέρας και είχε 17 παρουσίες σε τουρνουά χωρίς τίτλο, ισοφαρίζοντας το μεγαλύτερο διάστημα χωρίς νίκη στην καριέρα του. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ισπανός στα έξι χρόνια που αγωνίζεται ως επαγγελματίας έχει τουλάχιστον έναν τίτλο κάθε σεζόν.