PGA Tour: Νέος τίτλος για τον Σόφελε (vid)

Σε μία μάχη μεταξύ στενών φίλων, ο Ζάντερ Σόρφελε νίκησε τον Πάτρικ Κάντλεϊ στο Travelers Championship.

Για δεύτερη φορά στην σεζόν του PGA Tour και για έκτη στην καριέρα του, ο Ζάντερ Σόφελε αναδείχθηκε νικητής, αυτή τη φορά στο Travelers Championship. Ο πρώτος του τίτλος ήταν το 2017 στο Greenbrier Classic με τον Αμερικανό από τότε να παίρνει ομαδικό τίτλο με τον Κάντλεϊ και φυσικά το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Πολλές ήταν οι περιπτώσεις που ο Σόφελε είχε φανεί ανταγωνιστικός και διεκδικούσε με πολλές πιθανότητες έναν τίτλο, ωστόσο κάτι του έλειπε στον τελευταίο γύρο. Σε αυτή την περίπτωση έκανε το βήμα παραπάνω αξιοποιώντας το γεγονός ότι μπήκε για πρώτη φορά στην καριέρα του πρωτοπόρος στον τελευταίο γύρο ενός τουρνουά. Ο 28χρονος ήταν σταθερός και πήρε τον πρώτο ατομικό του τίτλο από το Tournament of Champions του 2019.