World Games: Οι Ηνωμένες Πολιτείες νίκησαν στον τελικό την Ιαπωνία

Οι Αμερικανίδες επιβλήθηκαν 3-2 απαντώντας για την ήττα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το περασμένο καλοκαίρι.

Η Τζανάε Τζέφερσον πέτυχε τα πρώτα τρία ραν του παιχνιδιού και αυτό ήταν το καθοριστικό στοιχείο στη νίκη των ΗΠΑ με 3-2 επί της Ιαπωνίας στον τελικό του τουρνουά σόφτμπολ στο πλαίσιο των World Games. Με το αποτέλεσμα αυτό οι Αμερικανίδες απάντησαν για το αποτέλεσμα του τελικού στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο όταν είχαν ηττηθεί από την Ιαπωνία. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η κινεζική Ταϊπέι που συνέτριψε 6-0 την Αυστραλία.

Μετά από μία μικρή καθυστέρηση εξαιτίας του άστατου καιρού, ο μικρός τελικός είδε πρωταγωνίστρια την πρωτοεμφανιζόμενη Κε Χσία-Άι. Η Τσεν Τσία-Γι, η πολύπειρη Γιανγκ Γι-Τινγκ, η Λιν Φενγκ-Τσεν που είχε δύο ραν και η Τσεν Τσία-Βεν με τη Λιού Χουσάν ήταν αυτές που πέτυχαν τα ραν. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Κε Χσία-Άι που μετρά ήδη δύο μετάλλια σε παγκόσμιο κύπελλο τους τελευταίους οκτώ μήνες, οδήγησε την ομάδα της χώρας στο αργυρό μετάλλιο στο παγκόσμιο κύπελλο κάτω των 18 ετών.