Αγώνες Κοινοπολιτείας: Πρώτος τίτλος για τις Αγγλίδες

Στη διοργάνωση του Μπέρμιγχαμ.

Η γυναικεία ομάδα της Αγγλίας επικράτησε της Αυστραλίας 2-1 στον τελικό και πήρε για πρώτη φορά το χρυσό μετάλλιο στο χόκεϊ σε χόρτο στους Αγώνες Κοινοπολιτείας. Στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου η Αγγλία είχε μία σειρά από πέναλτι κόρνερ ωστόσο το σκορ άνοιξε στο 22ο λεπτό με την Χόλι Χαντ ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα οι οικοδέσποινες πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με την Τες Χάουαρντ. Η Αυστραλία προσπάθησε να περάσει στην αντεπίθεση και να αυξήσει την πίεση ωστόσο το σκορ παρέμεινε στο 2-0 ενόψει της τελευταίας περιόδου.

Η προσπάθεια από την πλευρά της Αυστραλίας έφερε το γκολ που μείωσε το σκορ με την Αμπρόζια Μαλόουν, ένα γκολ όμως που σημειώθηκε μόλις στα 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με την Αγγλία να παίρνει το πρώτο της χρυσό μετάλλιο και μάλιστα εντός έδρας ενώ η Αυστραλία πήρε το αργυρό για δεύτερη διαδοχική διοργάνωση.