British Open: Αποκλεισμός για τον Στίβεν Χέντρι (vid)

Ήττα από τον Ζανγκ Άντα στα προκριματικά για τον επτά φορές παγκόσμιο πρωταθλητή.

Οι ελπίδες του Στίβεν Χέντρι να βρεθεί στο κυρίως ταμπλό του βρετανικού όπεν έσβησαν καθώς ο επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής ηττήθηκε με 4-1 στα προκριματικά από τον Ζανγκ Άντα, νούμερο 70 στην παγκόσμια κατάταξη, στο Γουίγκαν. Ο Χέντρι έχασε τα πρώτα δύο frame και απάντησε στο τρίτο ωστόσο έχασε τα επόμενα δύο χωρίς να πάρει πόντο με τον αντίπαλό του να περνά στο γύρο των 64. Ο Χέντρι που είχε νικήσει τον Ζανγκ με 10-9 στον πρώτο γύρο του παγκοσμίου πρωταθλήματος το 2010 δεν θα συνεχίσει στο τουρνουά που αναδείχθηκε κάτοχος του τίτλου τέσσερις φορές στο διάστημα από το 1988 έως το 2003.

Το βρετανικό όπεν είναι το τρίτο ranking τουρνουά της σεζόν και θα διεξαχθεί στο Μίλτον Κέινς το διάστημα 26 Σεπτεμβρίου – 2 Οκτωβρίου με τους 16 κορυφαίους του κόσμου να αρχίζουν από την τελική φάση. Ο Λι Χανγκ που έφτασε στα ημιτελικά του όπεν Σκωτίας την περασμένη χρονιά νίκησε 4-0 τον Λίαμ Χάιφιλντ ενώ ο Ζάο Τζιανμπό επιβλήθηκε 4-3 του Τζάκσον Πέιτζ. Ο Μαρκ Γουίλιαμς είναι ο κάτοχος του τίτλου καθώς την περασμένη χρονιά είχε νικήσει στον τελικό του Λέστερ με 6-4 τον Γκάρι Γουίλσον.