Παγκόσμιο U18: Τεράστια νίκη για τη Νότια Κορέα (vid)

Η Νότια Κορέα έβαλε τέλος στο αήττητο της κατόχου του τίτλου κινεζικής Ταϊπέι καθώς νίκησε 3-2 στο δεύτερο ματς του Super Round για το παγκόσμιο πρωτάθλημα κάτω των 18 ετών που διεξάγεται στη Φλόριντα των Ηνωμένων Πολιτειών. Με το αποτέλεσμα αυτό είναι πολύ πιθανό να υπάρξει τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η αναμέτρηση στο LECOM Παρκ ήταν η πιο αμφίρροπη του τουρνουά έως τώρα με το ματς να μην έχει σκορ μέχρι την έκτη περίοδο όταν υπήρξε διακοπή λόγω της καταιγίδας που πλησίαζε την περιοχή. Στην επιστροφή δεν άλλαξε κάτι μετά την έβδομη περίοδο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα επιπλέον ίνινγκ εκεί που η Νότια Κορέα κατάφερε να ανοίξει το σκορ και να προηγηθεί με 3-0 με τον Χιουνμπχίν Μουν. Η κινεζική Ταϊπέι αντέδρασε αλλά δεν μπόρεσε να κάνει αρκετά για να αποφύγει την ήττα.