Παγκόσμιο Κύπελλο: “Χρυσοί” οι Άνδρες Κ16 στη Ρώμη

H Εθνική Ανδρών Κ16 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Subbuteo που διεξήχθη στη Ρώμη (16-18/09).

Η ελληνική ομάδα επιβλήθηκε στον τελικό της Ιταλίας ενώ στην κανονική διάρκεια του αγώνα το σκορ ήταν ισόπαλο με 2-2.

Η συγκομιδή της Ελληνικής ομάδας ήταν εντυπωσιακή με 2 χρυσά, 1 ασημένιο και 2 χάλκινα μετάλλια.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε επίσης o Λέανδρος Σούρλας στην κατηγορία Κ20 όπου επιβλήθηκε του Ιταλού Τζέιμι Μπονίτσι με 3-1,το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Εθνική Κ20 (με τους Παπιδάκη Φίλιππο, Κοτρότσο Ευάγγελο, Σούρλα Λέανδρο, Χιτά Χρήστο) καθώς ηττήθηκε στον τελικό από την διοργανώτρια Ιταλία με 4-0. Τα 2 χάλκινα μετάλλια προήρθαν α)από τον Γιάννη Βλασσόπουλο που ηττήθηκε στον ημιτελικό από τον Ιταλό Ματέο Τσιτσαρέλι με 2-1 β)από την Εθνική Ανδρών με τους (Κούτη Γεώργιο, Δημόπουλο Δημήτρη, Χαραστή Νικόλαο, Γιάννη Βλασσόπουλο) που ηττήθηκε στον ημιτελικό από το Βέλγιο με 2-1.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα ξεχώρισε η συμμετοχή του Περικλή Δημόπουλου στα προημιτελικά της κατηγορίας των Βετεράνων όπου ηττήθηκε με 2-1 από τον Τζέισον Πισάνι και του Γιώργου Βλασσόπουλου στα προημιτελικά της κατηγορίας Κ16 όπου αποκλείστηκε από τον Φραντζέσκο Μπόργκο με 3-1.