Παγκόσμιο Κύπελλο: “Έκλεισε” την τετράδα των ημιτελικών η Σαμόα! (vid)

Η Σαμόα είναι η τελευταία χρονικά ομάδα που πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Παγκόσμιου Κυπέλλου Ράγκμπι Λιγκ. Η Toa Samoa επικράτησε με 20-18 της Τόνγκας σε ένα αρκετά κλειστό παιχνίδι, αν και σχεδόν σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα.

Οι δύο ομάδες σημείωσαν από τρία try, έχοντας τρεις διαφορετικούς σκόρερ έκαστη, με τη διαφορά των δύο πόντων να την κάνει ένα επιπλέον πέναλτι του Κρίτστον στο 57’, με το οποίο η Σαμόα πέρασε μπροστά με 14-12. Από την πλευρά της η Τόνγκα πέτυχε το τελευταίο try του ματς στο 71’, μη καταφέρνοντας να πετύχει κάτι περισσότερο στα σχεδόν δέκα λεπτά που απέμεναν.

Η Σαμόα θα συγκρουστεί στα ημιτελικά με την οικοδέσποινα του τουρνουά Αγγλία. Η μάχη είναι προγραμματισμένη για τις 12 Νοεμβρίου και θα διεξαχθεί στο Emirates του Λονδίνου. Υπενθυμίζεται πως ο άλλος ημιτελικός είναι Αυστραλία-Νέα Ζηλανδία, στις 11 Νοεμβρίου.