Παγκόσμιο Κύπελλο: Έκτος τίτλος για τη Νέα Ζηλανδία (vid)

Για έκτη φορά στην ιστορία της η ομάδα ράγκμπι γυναικών της Νέας Ζηλανδίας πήρε το παγκόσμιο κύπελλο, νικώντας στο Ίντεν Παρκ με 34-31 την Αγγλία στον τελικό.

Οι Αγγλίδες άρχισαν καλύτερα ωστόσο η κόκκινη κάρτα για τη Λίντια Τόμπσον και ένα τράι από την Αγιέσα Λέτι Ίνγκα με εννέα λεπτά να απομένουν έδωσαν τη νίκη και τον τίτλο στην οικοδέσποινα ομάδα σε έναν τελικό που είχε ρεκόρ προσέλευσης κοινού με 42.579 θεατές.

Η Έμιλι Κίνταν πέτυχε το πρώτο τράι στο ματς με τη Νέα Ζηλανδία να απαντά με την Έιμι Κοκάιν που ήταν και η καθοριστική παίκτρια του ματς σημειώνοντας τρία τράι. Η Αγγλία έκλεισε μπροστά στο σκορ με 26-19 το πρώτο ημίχρονο ωστόσο η Νέα Ζηλανδία κατάφερε να πετύχει την ανατροπή αν και μετά το τράι της Ίνγκα η φιλοξενούμενη ομάδα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με πέναλτι το οποίο δεν αξιοποίησε.