6ο PBA Tour: Πέρασε στους “16” της Κορέας ο Φίλιππος Κασιδόκωστας (pics)

Ιδανικό (αγωνιστικό) ξεκίνημα στο 2023 έκανε ο Φίλιππος Κασιδόκωστας, που πρώτα προκρίθηκε στη φάση των “32” του 6ου PBA Tour της Κορέας, ανήμερα της Πρωτοχρονιάς, και σήμερα Δευτέρα 02/01 κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τους καλύτερους “16” της διοργάνωσης.

Ο Έλληνας παίκτης του μπιλιάρδου χθες ξεπέρασε το εμπόδιο του SD Λι με 3-1 σετ, πιάνοντας γενικό μέσο όσο 2.417, σε αντίθεση με τον αντίπαλό του που είχε 1.391.

Στα δύο πρώτα σετ επικράτησε με σκορ 15-5, στο 3ο ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 11-15, και στο 4ο και τελευταίο νίκησε με σκορ 15-7.

Σήμερα, ο Κασιδόκωστας επιβλήθηκε του IS Κανγκ με 3-0, δείχνοντας πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, έχοντας μάλιστα μέσο όρο 2.250, ενώ ο αντίπαλός του είχε 1.222.

Το 1ο σετ κατέληξε στα χέρια του με σκορ 15-6, το 2ο ακόμα πιο εύκολα για τον ίδιο, με σκορ 15-4, ενώ στο 3ο και τελευταίο, ο Κορεάτης ανέβασε στροφές, όμως δεν μπόρεσε να το κατακτήσει, μιας και ο Φίλιππος το πήρε με σκορ 15-12.

Θυμίζουμε, πως στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, ο Κασιδόκωστας είχε επικρατήσει του Τούρκου Σάββας Μπουλούτ με 3-0 σκορ, ενώ αποκλείστηκε από τη συνέχεια ο Κωνσταντίνος Παπακωνσταντίνου, καθώς ηττήθηκε από τον Κορεάτη TM Κιμ, με 3-0 σκορ