Παγκόσμιο Kύπελλο κλειστού: Μία πρόκριση και ένας αποκλεισμός για τη Νότια Αφρική (vid)

Ανάμεικτα ήταν τα συναισθήματα για τη Νότια Αφρική στο παγκόσμιο κύπελλο κλειστού καθώς οι γυναίκες πέρασαν στα ημιτελικά, όχι όμως και οι άνδρες.

Η Τζέσικα Ο’Κόνορ έβαλε την οικοδέσποινα Νότια Αφρική μπροστά στο σκορ απέναντι στο Βέλγιο από το δεύτερο λεπτό προτού η Τίγκαν Φιούρι διπλασιάσει το προβάδισμα. Η Φρανς Ντε Μοτ μείωσε για το Βέλγιο ωστόσο δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση. Επόμενη αντίπαλος για τη Νότια Αφρική θα είναι η Ολλανδία που συνέτριψε με 6-1 τον Καναδά.

Η ανδρική ομάδα της Νότιας Αφρικής γνώρισε την ήττα στην Πρετόρια με 6-3 από την Ολλανδία που σημείωσε τέσσερα γκολ στη δεύτερη περίοδο και πλέον οι οράνιε θα αντιμετωπίσουν τις Ηνωμένες Πολιτείες που επιβλήθηκαν 3-2 της εθνικής ομάδας από τη Ναμίμπια.