World Classic: Δεύτερη νίκη για την Ιαπωνία (vids)

Η Ιαπωνία επικράτησε 13-4 της Νότιας Κορέας και πήρε δεύτερη νίκη στο World Baseball Classic ενώ η κινεζική Ταϊπέι επιβλήθηκε 11-7 της Ιταλίας στο Tokyo Dome.

Ο αστέρας των Los Angeles Angels στο MLB, ο Σοχέι Οχτάνι, ήταν ο πρωταγωνιστής με την Ιαπωνία να παίρνει το αρχικό προβάδισμα στην 3η περίοδο. Από εκείνο το σημείο και μετά η Ιαπωνία είχε τον έλεγχο και πλέον βρίσκεται κοντά στην πρόκριση για τα προημιτελικά με επόμενη αντίπαλο στο Β’ όμιλο να είναι η ομάδα της Τσεχίας.

Η κινεζική Ταϊπέι άφησε πίσω της την ήττα με 12-5 από τον Παναμά στην πρεμιέρα πετυχαίνοντας την ανατροπή απέναντι στην Ιταλία. Η ασιατική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-5 στην 5η περίοδο ωστόσο ο Γιου Τσανγκ και ο Νίεν-Τινγκ Βου έφεραν την ανατροπή και την πρώτη νίκη στον Α’  όμιλο.