Μεσογειακό μπόουλινγκ 2023: “Ασημένιος” ο Μοντσενίγος στο All-Event ανδρών και 5η η Ελλάδα στο ομαδικό (pics)

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Λευτέρης Μοντσενίγος στο All-Event ανδρών του Μεσογειακού πρωταθλήματος μπόουλινγκ 2023 στο Σαν Μαρίνο, ενώ η Ελληνική 4αδα κατέκτησε την 5η θέση στο ομαδικό.

Παράλληλα, η χώρα μας θα έχει τρεις εκπροσώπους στα Masters, με τα οποία θα ολοκληρωθεί η διοργάνωση.

Στο ομαδικό, η Ελλάδα κατέλαβε την 5η θέση με 4.700 κορύνες στο άθροισμα των έξι παιχνιδιών (μικτός μέσος όρος 195,8). Ο Λευτέρης Μοντσενίγος έριξε 1.369 κορύνες (μ.ό. 228,2), ο Σταμάτης Ρορός 1.242 (μ.ό. 207), η Γεωργία Σαγώνα 1.161 (μ.ό. 193,5) και η Σταυρούλα Στεφανοπούλου 928 (μ.ό. 154,7).

Στο βάθρο των νικητών ανέβηκαν κατά σειρά η Γαλλία, η Τουρκία και η Μάλτα, ενώ την 8η θέση κατέλαβε η Κύπρος (Μύρια Καστόρη, Νίκη Σχίζα, Κώστας Κυριάκου, Ορέστης Παπαδόπουλος).

Παράλληλα, στο All-Event ανδρών ο Λευτέρης Μοντσενίγος κατέκτησε τη 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο με 5.515 κορύνες και μέσο όρο 229,8 στο σύνολο των 24 παιχνιδιών, ενώ ο Σταμάτης Ρορός ήταν 6ος με 5.296 κορύνες και μέσο όρο 220,7.

Αντίστοιχα, στο All-Event γυναικών, η Γεωργία Σαγώνα τερμάτισε 8η με 4.512 κορύνες και συνολικό μέσο όρο 188 μπαίνοντας επίσης στην προνομιούχο οκτάδα των Μάστερς, ενώ η Σταυρούλα Στεφανοπούλου κατετάγη 16η με 4.155 κορύνες και τελικό μέσο όρο 173,1.

Η αυλαία των αγώνων θα πέσει αύριο, Σάββατο (13/5) με τα Masters, με τριπλή ελληνική παρουσία, από τους Μοντσενίγο και Ρορό στους άνδρες, καθώς και την Σαγώνα στις γυναίκες, οι οποίοι θα επιχειρήσουν να αυξήσουν την ελληνική συγκομιδή μεταλλίων στη διοργάνωση, που ήδη περιλαμβάνει ένα χρυσό, δύο ασημένια και ένα χάλκινο μετάλλιο.